[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 12، شماره 48 - ( 1400 ) ::
جلد 12 شماره 48 صفحات 140-129 برگشت به فهرست نسخه ها
استخراج و شناسایی فرکشن حاوی ترکیب فیتول از اسفنج دریایی گونه avara Dysidea و بررسی اثر ضدمیکروبی و سیتوتوکسیک
ملیکا ناظمی*، رامین کریم زاده، سهیلا آقایی درگیری، هادی غفاری، یزدان مرادی، مسعود قربانی
سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ، melikanazemi@yahoo.com
چکیده:   (778 مشاهده)
پیشینه و اهداف: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد اسفنج‌ها در بین آبزیان بیشترین متابولیت‌های ثانویه با خواص زیستی را تولید می‌کنند، در این تحقیق علمی به بررسی خواص سیتوتوکسیک، ضدقارچ و ضدباکتری ترکیب ترپنوئیدی فیتول، استخراج شده از گونه avara. D از جزیره هنگام، خلیج فارس پرداخته شده است.
روش‌ها‌: در این پژوهش پودر خشک اسفنج با استفاه از حلال استون به روش خیساندن عصاره گیری شد. سپس به‌منظور جداسازی ترکیبات ترپنوئید عصاره از ستون کروماتوگرافی سیلیکاژل توسط حلال‌های ان هگزان، اتیل استات  و متانول استفاده شد. خواص زیستی این ترکیب؛ سیتوتوکسیک توسط آزمون XTT روی رده سلول سرطانی KB/C152، HUT-78/ C185 و سلول سالم Hek293، ضدباکتری و ضدقارچ توسط آزمون رقت لوله‌ای روی سویه باکتری‌های ؛ اشرشیاکلی، سودوموناس آئروژینوزا، کلبسیلا نمونیا، پروتئوس ولگاریس، سالمونلا تیفی، استافیلوکوکوس آرئوس، باسیلوس سوبتیلیس، باسیلوس سرئوس، نوکاردیا برازیلینسیس و سویه‌های قارچ و مخمر آسپرژیلوس فومیگاتوس و کاندیدا آلبیکنس مورد سنجش قرار گرفت. ترکیبات فیتول توسط دستگاه کروماتوگرافی گازی شناسایی شد.
یافته‌ها: این ترکیب در غلظت 21/67 میکروگرم در میلی‌لیتر بر رده سلول‌های سرطانی اپیتلیوم دهانی،  10/56 میکروگرم در میلی‌لیتر بر رده سلول‌های سرطانی لنفوسیت اثر کشندگی نشان داد. ترکیب فیتول در غلظت 200 تا 300 میکروگرم در میلی‌لیتر منجر به مرگ باکتری‌های گرم مثبت استافیلوکوکوس آرئوس، باسیلوس سوبتیلیس و باسیلوس سرئوس و در غلظت 1000 تا 2000 میکرو‌گرم در میلی‌لیتر منجر به مرگ باکتری‌های گرم منفی اشرشیاکلی، سودوموناس آئروژینوزا و سالمونلا تیفی و مخمر کاندیدا آلبیکنس و قارچ آسپرژیلوس شده است. در این پروژه که به بررسی ترکیبات ترپنوئید و استروئید استخراج شده از اسفنج دریایی  avara. D از جزیره هنگام پرداخته شده است اثر زیستی سیتوتوکسیک، ضدباکتریایی و ضدقارچ از فرکشن‌های استخراج شده اثبات شده است.
نتیجه‌گیری: نتایج به‌دست آمده در این پروژه تحقیقاتی نشان می‌دهد که با انجام آزمایش‌های تکمیلی، جداسازی و خالص سازی ترکیب فیتول می‌توان گام موثری در استخراج ترکیبات طبیعی به‌منظور تولید دارو، محصولات آرایشی بهداشتی و غذایی برداشت.
واژه‌های کلیدی: اسفنج دریایی، ترکیبات طبیعی، خواص زیستی، جزیره هنگام، خلیج فارس.
متن کامل [PDF 533 kb]   (154 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: شیلات و آبزیان
دریافت: 1398/5/22 | ویرایش نهایی: 1401/1/28 | پذیرش: 1400/5/28 | انتشار الکترونیک: 1400/10/15


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

NAZEMI M. Extraction and characterization of phytol fraction from marine sponge Dysidea avara and evaluation of antimicrobial and cytotoxic activities. joc. 2022; 12 (48) :129-140
URL: http://joc.inio.ac.ir/article-1-1434-fa.html

ناظمی ملیکا، کریم زاده رامین، آقایی درگیری سهیلا، غفاری هادی، مرادی یزدان، قربانی مسعود. استخراج و شناسایی فرکشن حاوی ترکیب فیتول از اسفنج دریایی گونه avara Dysidea و بررسی اثر ضدمیکروبی و سیتوتوکسیک. نشریه علمی - پژوهشی اقیانوس شناسی. 1400; 12 (48) :140-129

URL: http://joc.inio.ac.ir/article-1-1434-fa.htmlبازنشر اطلاعات
این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 12، شماره 48 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی پژوهشی اقیانوس شناسی Journal of Oceanography
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4419